700mm x 500mm 80W CNC CO2 Laser Machine TCL80-7050 by ToughCut
TCL80-7050 by ToughCut
Toughcut
We are proud to present the all new Woodman SCU10-60 laser cutting and engraving machine.  It boasts a large working space of 1000mm X 600mm with motorised axis table.  Fitted with an 80 – 100 watt water cooled Co2 tube.  This machine adheres to CE Compliance, the highest level of safety for machinery acknowledged in Australia.
Available on back-order
Subtotal:
Add-ons total:
Total:
TCL80-7050 by ToughCut
Standard Accessories
  • Water Chiller Pump – CW5200 (Size 560mm x 285mm x 470mm)
  • Air Exhaust Fan
  • Air Pump
  • Communication cable
  • 3 Reflect Optics (installed in the machine)
  • 1 Focus Optics (installed in the machine)
  • 1 Laser Tube
  • Rotary attachment for cylinder
  • Motorised up and down platform
  • Honeycomb Table
  • Laser Engraving Software Package: Lightburn Software
Workshop Requirements:
  • Power: 240V 10Amp 50Hz